U cijeloj BiH, pa tako i u Kaknju jučer je počela kampanja za Lokalne izbore 2016. Nekoliko sedmica prije počela je promocija po društvenim mrežama, sada se već polako pojavljuju plakati sa sloganima i obećanjima…
U Kaknju će na predstojećim izborima pravo glasa imati 34.151 građanin. Broj redovnih birača je 33.904, broj birača sa statusom raseljene osobe koji glasaju u odsustvu je 17, broj birača sa statusom raseljene osobe koji glasaju lično je 162 i broj birača koji glasaju putem pošte je 68.
Za vijećnička mjesta utrkuje se 250 kandidata, a za mjesto načelnika Općine 4 kandidata.
Ono što prati svaku izbornu kampanju su i stranačka prepucavanja kojih je na društvenim mrežama sve više, posebno na društvenoj mreži Facebook, a neki su se, prateći trendove prebacili i na sve popularniji Instagram. Fotografije i statusi kandidata preplavili su danas naslovnice Facebook korisnika.
Prave se fotomontaže, udara na stručnu spremu i biografije protivničkih kandidata, vode se rasprave na ličnom nivou, ali do sada je najmanje izlaganja izborne platforme kandidata i stranaka. Ostavljamo mogućnost da su nam to stranke ali i sami kandidati ostavili za naredni period, jer – dug je septembar.
Kako su neke od lista popunjene samo “reda radi” mnogo je kandidata koji su zalutali u politiku, kandidata koji ne znaju ni šta je svrha institucije za koju se kandiduju – Općinskog vijeća Kakanj. Uočili smo i mnoštvo pravopisnih grešaka kod kandidata koji pretendiraju na mjesto na kojem se donose važne odluke za naše živote.
S druge strane, postoji i veliki broj prekaljenih, iskusnih kandidata koji u OV već imaju određeni staž. Primjećena je manja aktivnost ovih kandidata u promociji na društvenim mrežama. Razlog je vjerovatno fokusiranje na takozvane “terenske aktivnosti”.
U odnosu na protekle izbore treba istaći da kandidati više koriste društvene mreže, ali da ih, kako smo analizirali, ne koriste na pravi način. Kako se to dešavalo i ranije, miješaju se privatne informacije i politički stavovi, što se ne bi smjelo dešavati. Također, društvene mreže se koriste za manipulaciju, a ne za informiranje građana o programima i planovima.
Ono što je sigurno je da nas očekuje vrlo zanimljiv “izborni” septembar… barem na Facebooku.