Problem pasa lutalica u Kaknju postoji već godinama, a rješenje se još uvijek ne nazire. Ne postoje tačni podaci koliko pasa lutalica se nalazi na kakanjskim ulicama, ali ono što je evidentno i čemu veoma često svjedočimo su napadi na ljude.
Nekoliko takvih napada se, kažu stanari jedne od zgrada u ulici 7. muslimanske brigade, desilo u proteklih nekoliko dana u ovoj ulici. Ova zgrada se nalazi u centru grada, u blizini gradske džamije, Javne ustanove Kulturno-sportski centar, škola…
Kako nam je kazala predsjednica kućnog savjeta ove zgrade, informisana je da su se u proteklih nekoliko dana desili napadi čopora pasa koji je dom našao na zemljištu i garaži u blizini zgrade.
Kako kažu stanari, slučaj su prijavili nadležnoj inspekciji koja ih je uputila na Zavod za planiranje i izgradnju, a pojedini su zvali i veterinarsku službu. Rezultata, osim prenošenja odgovornosti između ovih strana, nije bilo.
“Nije poznato kako nakon svih naših intervencija bespomoćno posmatramo čopor koji se kreće u blizini školaraca, posjetitelja džamije, Doma kulture i dvorane. Nekoliko napada se već desilo, pitanje je trebamo li čekati onaj sa većim posljedicama da bismo reagovali.”, kažu stanari u svom obraćanju našoj redakciji.
U drugim zemljama, nakon izvjesnog vremena čuvanja pasa lutalica, napuštenih pasa, u azilima, određenim skloništima za pse, oni se eutanaziraju. U našoj zemlji nema takve odredbe. Prema postojećem zakonu, Bosna i Hercegovina, odnosno lokalne zajednice, bile bi dužne da sve pse koje zateknu na ulici pokupe, smjeste u azile i čuvaju do njihove prirodne smrti, osiguravajući im hranu i veterinarsku zaštitu.