Iz kakanjskog doma zdravlja obratili su se saopštenjem za javnost povodom nepovoljne higijensko-epidemiološke situacije u našem gradu. U saopštenju koje potpisuju direktor ove ustanove, specijalista neuropsihijatrije doktor Mirsad Tursum i epidemiolog Prim. Dr. Sci med. Ibrahim Aličković se kaže:
“Mnoge zarazne bolesti mogu se prenijeti zagađenom hranom ili vodom. U posljednje vrijeme je primjećen povećan broj oboljelih od enterokolitisa (proljeva), a koji se javljaju u JU Dom zdravlja Kakanj, posebno u Hitnu medicinsku pomoć. Simptomi su proljev koji može biti praćen mučninom, povraćanjem i temperaturom.
Koriste se voda i hrana sumnjivog kvaliteta
Voda koju koriste naši sugrađani u seoskim područjima je uglavnom zdravstveno neispravna (najčešće bakteriološki).
Naši sugrađani koriste i hranu sumnjivog kvaliteta neprovjerene zdravstvene ispravnosti. Uklanjanje otpadnih materija je krajnje neprimjereno, posebno u seoskim područjima, gdje se susrećemo sa brojnim divljim deponijama i različitim odlagalištima otpadnih materija, pogotovo životinjskog porijekla. Nizak je nivo kako lične tako i kolektivne higijene.
Preporuke za smanjivanje rizika oboljevanja
Rizik razboljevanja će se znatno smanjiti ako se budemo pridržavali slijedećih uputa:
– Temeljito prati ruke prije jela,
– Vodu ne bi trebalo koristiti u smislu vode za piće, bez prethodnog prečišćavanja i dezinfekcije hlornim preperatima ili prokuhavanja najmanje 15 minuta ključanja vode,
– Jesti samo dobro kuhanu hranu što je moiguće ranije nakon prestanka kuhanja,
– Izbjegavati nekuhanu hranu,
– Izbjegavati jela koja sadrže sirova i slabo kuhana jaja (kreme, majonezu, krempitu),
– Koristiti samo prokuhano mlijeko, nikako sirovo ili nepasteriziorano,
– Jesti voće i povrće kojima se prije jela guli kora, ne jesti voće sa oštećenom korom te temeljitzo prati voće i povrće,
– Upotrebljavati flaširane vode i pakirana pića ako su dokazano originalno zatvorena,
– Upotrebljavati tople napitke,
– Izbjegavati kupanje u rijekama i nečistim vodama i
– Adekvatno uklanjati otpadne materijale.
Kako reagirati ako se jave probavne smetnje?
Većina proljeva stat će sama od sebe. Najvažnije je, osobito za djecu, nadoknaditi izgubljenu tekućinu. Kod pojave proljeva uzimati što više tekućine (flaširane vode, čaja). Stručnu, medicinsku pomoć treba potražiti ako proljev traje duže od dan-dva, ako su stolice vodenaste, obilne i česte, ako u stolici ima krvi, ako su praćene učestalim povraćanjem ili temperaturom.
Higijensko epidemiološka služba JU Dom zdravlja Kakanj provodi pojačane aktivnosti iz svoje nadležnosti, kada je u pitanju nadzor nad zdravljem naših sugrađana, od kojih je i ova informacija sa datim uputstvima našim sugrađanima.”